Kevään 2023 ohjelman ennakkotiedot

ROOMALAINEN AGORA ATEENASSA (WIKIMEDIA COMMONS)

Yhdistyksen kevään alustavat tapahtumatiedot on nyt julkaistu. Ajantasaisimmat ohjelmatiedot löytyvät omalta sivultaan. Ohjelmassa on luvassa seuraavaa:

Torstaina 16.2. klo 18.00 yhdistyksen puheenjohtaja, FM Katja Varakas pitää esitelmän ”Kotiinkuljetuksella vai ilman? Kuvauksia arkisesta ilmiöstä antiikin Kreikassa”. Tilaisuus toteutetaan Zoom-yhteydellä: linkin saa pyynnöstä sihteeriltä (ateenanystavat@gmail.com).

Lauantaina 11.3. järjestetään omatoimiretki Kuopioon, jossa tutustutaan Kuopion museon näyttelyyn ”Julius Caesar – kunniasta kuolemattomuuteen”. Opastettu kierros alkaa klo 13.30. Ilmoittautumiset yhdistyksen sihteerille (ateenanystavat@gmail.com).

Tiistaina 21.3. klo 17.00 järjestetään yhdistyksen vuosikokous osoitteessa Unioninkatu 40 (Metsätalo, 4. krs), sali 18. Ennen kokousta yhdistyksen väitöskirjastipendiaatti vuodelta 2018, FM Jasmin Lukkari pitää esitelmän. Esitelmän otsikko ilmoitetaan myöhemmin. 

Kokouksen esityslista:

  1. kokouksen avaus
  2. valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjantarkastajaa ja tarvittaessa kaksi ääntenlaskijaa
  3. todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
  4. hyväksytään kokouksen työjärjestys
  5. esitetään tilinpäätös, vuosikertomus ja toiminnantarkastajan lausunto
  6. päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta ja vastuuvapauden myöntämisestä johtokunnalle ja muille vastuuvelvollisille
  7. vahvistetaan toimintasuunnitelma, tulo- ja menoarvio sekä liittymismaksun ja jäsenmaksujen suuruus
  8. valitaan johtokunnan puheenjohtaja ja muut jäsenet
  9. valitaan yksi toiminnantarkastaja ja varatoiminnantarkastaja
  10. käsitellään muut kokouskutsussa mainitut asiat.

Mikäli yhdistyksen jäsen haluaa saada jonkin asian yhdistyksen vuosikokouksen käsiteltäväksi, on hänen ilmoitettava siitä kirjallisesti johtokunnalle niin hyvissä ajoin, että asia voidaan sisällyttää kokouskutsuun.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: